Zona Hastalığına Hangi Bölüm Bakar

Zona Hastalığına Hangi Bölüm Bakar

Zona Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

Zona Hastalığı Hangi Bölüm Bakar, Enfeksiyonel bir sağlık sorunu olan zona hastalığı, bu bakımdan bulaşıcı hastalıklar listesinde yer almaktadır. Varicella zoster adındaki bir bakterinin neden olduğu zona hastalığı, bazı belirtiler göstermekte ve tedavi edilemediği takdirde, bireylerin rahatsızlık duyabilmesine ve günlük iş ve sosyal alanlarda başarısız olabilmesine neden olabilmektedir. Gelişen tedavi uygulamaları sayesinde daha kolay bir biçimde tedavi edilebilir bir sağlık sorunu olan zona hastalığında tedavi sürecinin kısatılması açısından hastalığın erken zamanlı olarak teşhis edilmesi önem arz etmektedir.

Zona Hastalığı İle İlgilnene Bölüm Hangisidir?

Enfeksiyonel ve deri hastalığı olması nedeniyle zona hastalığı ile, dermatoloji (cilt hastalıkları) bölümü ve enfeksiyon hastalıkları bölümü ilgilenmektedir. Bu bakımdan zona hastalığı belirtilerinde hastaların ilk olarak dermatoloji uzmanına görünmesi gerekmektedir.

Zona Hastalığı Hangi Bölüm Bakar
Zona Hastalığı Hangi Bölüm Bakar görsel

Zona Hastalığı Tedavisi İçin İlgili Bölümlere Ne Zaman Başvurulmaktadır?

Zona hastalığı tedavisi için dermatoloji bölümüne ve enfeksiyon hastalıkları bölümüne yalnızca hafta içi başvurulabilmektedir. Ancak, zona hastalığı acil durumlarda ise, hastanelerin acil servisine başvurularak rahatsızlığın hafifletilmesi açısından geçici tedavilere başvurulabilmektedir.

Zona Hastalığı İçin İlgili Bölümlerden Nasıl Randevu Alınmaktadır?

Zona hastalığı tedavisi için dermatoloji bölümünden ve enfeksiyon hastalıkları bölümünden hafta içi doğrudan ilgili bölümlerdeki sekreterlik servisi üzerinden veya online randevu uygulaması üzerinden randevu alınabilmektedir. Ancak, online randevu tercih edilmesinden sonrasında, ilgili bölümlerdeki sekreterlik servisi üzerinden tc kimlik numarası üzerinden kayıt işleminin mutlak olarak onaylatılması gerekmektedir.

Zona Hastalığı Tedavisi Ücretli Mi?

Yalnızca sona hastalığı açısından değil, tüm sağlık sorunları tedavisinde yeşil kart belgesi veya diğer sosyal güvence belgelerinin bulunması durumunda tedavi hizmetlerinde ücretsiz bir biçimde faydalanılabilmektedir. Ancak, bu belgelere sahip olunamaması durumunda, yasal çerçevelerde belirtildiği üzere bireylerin tedavi ücreti ödemesi söz konusu olabilmektedir.

Zona Hastalığı Tedavisi Başka Nerede Yapılabilmektedir?

Zona hastalığı tedavisi başta devlet hastaneleri ve özel hastanelerdeki dermatoloji ve enfeksiyon hastalıkları bölümü olmak üzere ayrıca ilgili bölümlere ait olan özel klinikler de ilgili doktor tarafından yapılabilmektedir. Ancak, zona hastalığı tedavisinde ilgili doktora özgü olan özel tedavi kliniği tercih edilmesi durumunda bireylerin yeşil kart belgesi ve diğer sosyal güvence belgelerine sahip olmasına bakılmaksızın tedavi ücreti alındığını belirtmekte fayda görmekteyiz.